Dorota Uliasz

doradca w branży medycznej

Doradzam podmiotom wykonującym działalność leczniczą w opracowywaniu oraz wdrażaniu procedur i standardów podnoszących jakość obsługi pacjenta. Pomagam właścicielom i osobom zarządzającym w kierowaniu pracą personelu placówki medycznej. Podnoszę kompetencje personelu poprzez praktyczne szkolenia z zakresu: komunikacji z pacjentem, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz profesjonalnej i przyjaznej pacjentowi rejestracji.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Procedury i standardy

Optymalizacja procesów, doskonalenie mechanizmów zarządzania:

Wdrażanie procedur i standardów obsługi pacjenta

 

Rozumiejąc specyfikę branży medycznej oraz będąc świadomym oczekiwań pacjentów pomagamy opracować i wdrożyć standardy obsługi pacjenta w placówce medycznej.Procedury to nie fanaberia, a wymóg zmieniającej się sytuacji na rynku usług medycznych:

  • Pacjenci coraz częściej definiują siebie jako klientów
  • Wiele placówek medycznych rozszerza swoją działalność o usługi komercyjne – by sprostać oczekiwaniom klientów.

To wszystko powoduje, że placówki medyczne coraz częściej zwracają uwagę na prowadzenie przychodni/gabinetu od strony biznesowej i marketingowej. Dobre i skuteczne procedury to początek drogi do sukcesu w tym zakresie. Jednocześnie trzeba pamiętać, że doradztwo dla biznesu medycznego różni się od doradztwa dla firm z innych branż – my tę świadomość mamy, a przede wszystkim ma znajomość branży medycznej „od środka”.

Dobrze opisane procedury ułatwiają:

  • Pracodawcy/osobom zarządzającym – utrzymywanie jednolitych i wysokich standardów obsługi pacjenta,  a także szybkie wprowadzanie do pracy osób nowo zatrudnionych. Dodatkowo ułatwiają bieżący monitoring (ocenę) sposobu pracy (czy jest zgodny z wprowadzonymi zasadami).
  • Pracownikom – wykonywanie pracy zgodnie z oczekiwaniami przełożonych. Są też wskazówką jak radzić sobie w trudnych sytuacjach w kontakcie z pacjentem – co wpływa na komfort pracy.

Rozumiemy specyfikę branży medycznej – w trakcie szkoleniu uczestnicy nie usłyszą przykładów i historii  przypadkowych firm, a tylko i wyłącznie takie, które zdarzają się w placówkach medycznych. Klienci często pytają: skąd tak świetnie znamy ich codzienne problemy!

Przed szkoleniem diagnozujemy problemy konkretnej placówki wykonując telefony typu „Tajemniczy Pacjent” – dzięki temu szkolenie koncentruje się na przykładach z pracy uczestników, a  po zajęciach możemy zaproponować procedury, które ułatwią działanie w przyszłości.

Indywidualne podejście – pracujemy zarówno dla 1 osoby (doradztwo, coaching, szkolenie indywidualne) jako i dla całych przychodni/szpitali. Nie musisz mieć całej grupy, by nasze usługi były dla Ciebie!

Szkolimy w siedzibie Klienta – możesz łatwo połączyć szkolenie z funkcjonowaniem przychodni (dlatego też prowadzimy zajęcia np. w soboty).

 

Masz wątpliwości? To zrozumiałe. Często słyszymy…

„Co Ty wiesz o naszej branży?”

Od 20 lat szkolę i doradzam z zakresu obsługi klienta, od ponad 4 lat moi główni klienci to branża medyczna: lekarze/stomatolodzy, fizjoterapeuci, pielęgniarki, rejestratorki, całe zespoły. Małe przychodnie i duże szpitale. Usługi w ramach NFZ, mieszane i prywatne. W dużych miastach i małych miejscowościach – wszędzie tam gdzie są pacjenci i placówki medyczne.

„Czy ktoś kto nie jest lekarzem może się sprawdzić?”

Dzięki temu, że nie jestem lekarzem mogę poszerzyć perspektywę spojrzenia lekarza, pokazać dane zagadnienie z innej perspektywy. Uczę tego – na czym znam się najlepiej – jak komunikować się, by pacjent by zadowolony i wracał.  Pacjenci coraz częściej zwracają na to uwagę, bo czują się klientami i takiego traktowania oczekują od pracowników placówki medycznej – od rejestracji po gabinet lekarza/stomatologa.

„Czy ktoś kto nie pracował w przychodni może coś wiedzieć o naszej specyfice?”

Każda przychodnia jest inna, każda sytuacja jest inna, każdy problem jest inny – rozwiązanie to INDYWIDUALNE podejście. Współpracowałam z prawie 100 różnego typu placówkami medycznymi i korzystam tego doświadczenia – jednocześnie za każdym razem dostosowując się do potrzeb konkretnej placówki medycznej.

„Czy warto tyle płacić za szkolenia i usługi doradcze”?

Szkolenia i doradztwo to inwestycja. Placówka medyczna to biznes, oczywiście z całą swoją specyfiką, ale biznes. Jeśli chcesz by pacjenci wracali, polecali innym dane miejsce – to jakość obsługi pacjenta jest tu kluczem. To ocenia pacjent, nie fachowość lekarza (bo na tym się po prostu nie zna), a to jak został potraktowany w placówce medycznej. To czym możesz wyróżnić się spośród innych miejsc – to wysoka jakość obsługi pacjenta.To co z kolei powinieneś sprawdzić – to czy faktycznie warto z daną firmą współpracować – jak wszędzie liczy się fachowość, a także dobra współpraca Z Klientem. Sprawdzaj też doświadczenie i praktyczność oferowanych rozwiązań!

„Próbowałem już szkoleń i nic to nie zmieniło!”

Powodów może być kilka. To co ja mogę zapewnić: 1. to indywidualne podejście i przygotowanie zajęć pod konkretne potrzeby. Klienci oceniają to we współpracy ze mną! 2. Wsparcie po szkoleniu, w postaci konkretnych planów wdrożeniowych – tak, by ułatwić transfer wiedzy i umiejętności do miejsca pracy uczestników.

Nie mam czasu na to: jestem lekarzem/właścicielem – doby mi brakuje na zarządzanie!

Przewrotnie: nie masz czasu, by nie zarządzać. Coraz częściej to być albo nie być placówki medycznej. To dbałość o to, by pacjenci korzystali z usług Twojej placówki, wracali, oraz polecali je innym.

„Ja/nasza branża tego nie potrzebuje, może w innych: hotele, banki, itd. Ale nie w przychodni czy szpitalu!”

Rzeczywiście, tak długo było. Teraz zmienia się to z wielu powodów. Pacjenci są coraz bardziej wymagający! Ogólna sytuacja w ochronie zdrowia powoduje, że pacjent bywa roszczeniowy. Dlatego jeśli chcesz być przygotowany jako szef i przygotować swoją placówkę na coś co za chwilę będzie standardem (a teraz wyróżni Cię na plus) to zainwestuj w szkolenia i doradztwo – to w sytuacji zmian wyprzedzenie konkurencji.

„Ja jestem od leczenia, a nie od budowania relacji, komunikowania się czy sprzedawania usług!”

Tak rolą lekarza jest leczenie pacjenta, które jest skuteczniejsze (co pokazują badania), gdy pacjent współpracuje. A to jest możliwe, gdy lekarz umie zbudować pozytywną relację i w świadomy sposób komunikuje się z pacjentem

„Mam tylko 10-15 na pacjenta, to nie jest możliwe, by dbać o jego zadowolenie!”

Moje doświadczenie pokazuje, że zadowolonego pacjenta obsługuje się szybciej! To niezadowolony zabiera czas!  – pracownika rejestracji, pielęgniarek, asystentek stomatologicznych i lekarzy/stomatologów!

 

 

…wciąż masz pytania czy wątpliwości? Zadzwoń lub napisz do nas!

Sprawdź również inne szkolenia…

[gkit id=10]